EUROPEAK®  - tours • congresses • incentives • events • prague • czech republic    EUROPEAK®  - tours • congresses • incentives • events • prague • czech republic    EUROPEAK
www.europeak.cz
Home
Profil firmy a kontakty
Incoming
Kongresy a konference
Incentivní programy
Ubytování
Business Travel
Firemní akce
Programové, párty centrum
Reference
EUROPEAK » english

11. Praha a Česká republika

Praha  

Praha je hlavním městem České republiky a sídlem hlavy státu. Z historického hlediska je Praha monumentálním záznamem tisíc let trvající městské výstavby a stala se Pamětní městskou rezervací pro jeho historické, kulturní, architektonické a urbanistické jádro, které zahrnuje téměř 2000 kulturních památek. Centrum města je přehlídkou 900 let architektury - románské, gotické, renesanční, barokní a architektury 19. století, která je charakteristická obrozením všech uvedených stylů. V neposlední řadě je třeba zmínit secesní a kubistické stavby, které patří k tomu nejlepšímu v Evropě. Právě architektonická rozmanitost Prahy a její neopakovatelná atmosféra, byly důvodem pro její zařazení na listinu Světového kulturního dědictví UNESCO v roce 1992.

Vysoko na žebříčku atraktivit Prahy jsou bezesporu i možnosti využití volného času: hudba od klasické přes moderní až po rock, opera a balet, avantgardní divadlo, skvělá musea a desítky uměleckých galerií. Po okouzlující prohlídce města jistě přijde k chuti sklenice světoznámého českého piva v jedné z mnoha útulných hospod, hospůdek a kaváren roztroušených po celém historickém centru města.

        

Založeno: Z archeologických vykopávek a z prvních psaných záznamů se předpokládá, že Praha byla založena kolem roku 880 princem Bořivojem z rodu Přemyslovců. První zděnou stavbou byla bazilika Panny Marie. Ostatní chrámy zasvěcené Svatému Jiří a Svatému Vítu byly založeny v první polovině 10. století. Od 10. století nebyla Praha pouze sídlem hlavy státu, princů a později králů, byla též místem nejvyššího pražského duchovního, pražského biskupa. V průběhu vlády krále Karla IV. zažívala Praha, ale i celé české a moravské království, významný vzestup. V té době nechal král přestavět Pražský hrad v gotickém stylu, postavit Karlův most a v neposlední řadě založil významnou Karlovu universitu.

Zakladatelé: Princ Bořivoj z rodu Přemyslovců

Počet obyvatel: cca 1 173 000

Úřední jazyk: Úředním jazykem je čeština. Většina obyvatel má základy, případně i vyšší znalost anglického či německého jazyka.

Nadmořská výška: Průměr 235 m

Klima: Klima oblasti je mírné. Teplota vzduchu v Praze dosahuje v průměru 9°C. V letním období je teplotní průměr kolem 19°C a v zimním období osciluje kolem - 0,9°C.

Vodní toky: Řeka Vltava - protéká městem v délce 30 km, její největší šířka je 330 m.

Architektonické památky: Prahu, tedy jeho historickou část, lze rozdělit na čtyři části: Pražský hrad, Malá strana, Staré město a Nové město.

Pražský hrad - k nejzajímavějším pamětihodnostem bezesporu patří kostel Sv. Jiří a katedrála Sv. Víta, jedinečná je prohlídka Zlaté uličky a královského hradu z konce 15. století.
Malá strana - návštěvník by jistě neměl opomenout prohlídku kostela Sv. Mikuláše, Pražského jezulátka, Ledeburské, Palfyho a Vrtbovské zahrady a v neposlední řadě i procházku po Karlově mostě.
Staré město - přivítá návštěvníka Staroměstskou branou a k dalším zajímavostem patří Klementinum, Obecní dům, Betlémská kaple či Židovský hřbitov. Vrcholem prohlídky je návštěva Staroměstského náměstí s orlojem.
Nové město - zde jistě stojí za prohlídku Václavské náměstí, Národní muzeum, Národní divadlo, Vyšehrad nebo Emmausy.

Významné události: V současnosti je Praha místem setkání mnoha významných mezinárodních, kulturních, společenských a státních akcí. K nejvýznamnějším z nich patří konání Mezinárodního Měnového Fondu (2000) nebo kongres NATO (2002), z kulturních akcí je bezesporu vrcholem každoroční festival vážné hudby Pražské jaro.


Česká Republika  

Česká republika je zajímavou turistickou destinací pro mnoho turistů, kteří se každoročně vracejí. Čechy leží na hranici mezi západní a východní Evropou a právě pro to byly české země silně ovlivněny mnoha kulturami. Každý z těchto vlivů se zapsal do tváře země a pomohl tak vytvořit jedinečné kulturní dědictví. Klenotem České republiky je bezesporu hlavní město Praha, které je samo museem architektury. V relativně malé zemi je i mnoho jiných historických měst, hradů a zámků jako například Český Krumlov, Telč, Kutná Hora, Olomouc a mnohé další.

        

Národními symboly: Národní symboly reprezentující tři rovnocenné země České Republiky jsou lev se dvěma ocasy jako symbol Čech, červený a bílý orel reprezentující Moravu a černý orel symbolizující Slezko.

Počet obyvatel: cca 10 304 000

Rozloha: 78 886 km2

Hlavní město: Praha

Politický systém: Parlamentní demokracie

Úřední jazyk: Úředním jazykem je čeština. Většina obyvatel má základy, případně i vyšší znalost anglického či německého jazyka.

Národní hymna: Kde domov můj

Měna: Česká koruna (CZK)

Nadmořská výška: průměr 235 m

Čas: Středoevropský (C.E.T.)

Klima: Klima oblasti je mírné. Teplota vzduchu v České Republice dosahuje v průměru 9°C. V letním období je teplotní průměr kolem 19°C a v zimním období osciluje kolem - 0,9°C.

Památky chráněné UNESCO:


  1992 Historické centrum Prahy
1992 Historické centrum Českého Krumlova
1992 Historické centrum Telče
1994 Poutní kostel Svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou
1995 Kutná hora- historické centrum s kostelem Svaté Barbory a katedrála panny Marie v Sedleci
1996 Lednice - Valtice ráz krajiny
1998 Holašovice - historická vesnická rezervace
1998 Zahrady a zámek v Kroměříži
1999 Zámek v Litomyšli
2000 Sloup Svaté trojice v Olomouci
2001 Tugendhatova vila v Brně

Významné události: V současnosti je Česká republika místem setkání mnoha významných mezinárodních, kulturních, společenských a státních akcí. K nejvýznamnějším z nich patří konání Mezinárodního Měnového Fondu (2000) nebo kongres NATO(2002). Z kulturních akcí je bezesporu vrcholem každoroční mezinárodní festival vážné hudby Pražské jaro, Mezinárodní knižní veletrh (květen) a Mozartův festival (září).


tisk  nahoru
Home  |   Profil firmy a kontakty  |   Incoming  |   Kongresy a konference  |  Incentivní programy  |  Ubytování  |  Business Travel
Firemní akce  |  Programové a párty centrum  |  Reference  |  Praha a Česká republika

Copyright © 2002 Europeak s.r.o.